fotogalerie
Rozhovor v Mladé frontě Dnes 1999

Ddatum: 06.10.1999

Autor: (vb) Zdroj: Mladá fronta DNES

VANĚK NA HRAD

Dnes to vypadá jako povedená recese, ale tehdy z toho byl případ pro Státní bezpečnost. Dokonce se proslýchá, že kvůli tomuto inzerátu vyhodili v Rudém právu soudružku z oddělení drobné inzerce. Jak by také ne: komunistickým novinám by se rozhodně nemělo stávat, že vydají přání všeho nejlepšího známému disidentovi. Byť se v tomto případě kriminálník a recidivista ukrýval pod pseudonymem. Přátelé, kteří blahopřání Václavu Havlovi poslali, totiž použili jméno Ferdinanda Vaňka, hrdiny Havlových absurdních dramat.
Tím ovšem absurdity nekončí. Ani deset let poté není zcela jasné, kdo vlastně inzerát objednal. Nejčastěji bývá zmiňován Stanislav Pitaš z České Skalice, jenž patřil do okruhu východočeských disidentů. On sám se však k autorství nezná: "Promiňte, ale k tomu vám nic neřeknu. Bylo kolem toho později hodně zlé krve a už se k tomu nechci vracet."
Jisté pouze je, že právě toho dne, 7. října 1989, do Rudého práva s chutí nahlédli i lidé, kteří by ho jinak nevzali do ruky. A že za necelé tři měsíce se Václav Havel, kterému bylo včera 63 let, dostal na stránky novin již zcela legálně, pod svým vlastním jménem. Coby československý prezident.