fotogalerie
Rozhovor v Mladé frontě Dnes 2000

Datum: 02.03.2000

Autor: JAN HRUDKA Zdroj: Mladá fronta DNES

Nejsem tu od toho, abych jen naléval, říká hostinský z České Skalice

- Kdykoli se Stanislav Pitaš rozmýšlí, že si pronajme hospodu, nezkoumá, jak velká je tamní kuchyně, zda tam je dostatečně velký výčep či studené sklepení. Rozhodující bývá to, jestli k pohostinskému zařízení patří sál. Třeba takový, jaký má jeho nynější hospoda Ruchadlo v České Skalici - Zájezdě. Za dobu, co se postavil za tamní pípu a barový pult, se už na sále hospody vystřídala hezká řada písničkářů, autorské čtení tam měli undergroundoví básníci Andrej Stankovič a J. H. Krchovský, hrála tam komorní scéna Chaos, do sálu pro sto lidí se i s aparaturou nastěhovaly rockové kapely. A když se zrovna nepodaří s hudebníky sladit termín vystoupení, uspořádá před hospodou pro veřejnost alespoň zabijačku. Letošní sezonu v Ruchadle zahájila trojice písničkářů Jiří Dědeček, Vlastimil Třešňák a Pepa Nos. Už zítra bude v Ruchadle číst ze své nové sbírky Čas je výkřik uprostřed noci frontman skupiny DG 307 Pavel Zajíček. Týden na to přijede Jaroslav Hutka. Další měsíc tu budou písničkáři Jiří Schmitzer a Vladimír Merta a poté Dagmar Andrtová s Radimem Hladíkem a Václav Koubek. Na počátku července by se na tradičním několikadenním festivalu před hospodou měly objevit skupiny Echt!, Plastic People, zpěvák Ivan Hlas, Divadlo Járy Cimrmana či Divadlo Na tahu. Plán kulturní sezony v českoskalickém Ruchadle si prý vynutili sami návštěvníci hostince. "Doposud jsem koncerty dlouhodoběji neplánoval a lidé mi to vyčítali. Říkali: Hospoda má svou atmosféru, líbí se nám tady, ale nevíme, co bude příště. Teď si jednou za čtrnáct dní budou moci rezervovat termín," zdůvodňuje Pitaš rozhodnutí neplánovat vystoupení z jedné vody na čisto.

V RUCHADLE NOVÁČCI I STAŘÍ ZNÁMÍ

Zatímco Jiří Dědeček měl nedávno v Ruchadle premiéru, Pepa Nos se mohl v hospodě cítit jako doma. "Vystupoval tu už asi čtyřikrát a lidé by ho chtěli slyšet pořád. Tak jim ve výčepu pouštím aspoň jeho kazety," říká Pitaš. Ani pro Radima Hladíka a Vladimíra Mertu nebude prostředí Pitašovy hospody novinkou. Poprvé v Ruchadle by měl naopak zahrát Jaroslav Hutka. Tomu však Pitaš zorganizoval koncert ve své dřívější hospodě, kde Hutka vystoupil v duu s Radimem Hladíkem. Hospodský prý nejprve uvažoval, že spojí vystoupení písničkářů v jeden večer. Pak si ale řekl, že by to bylo spíš na škodu. "Spojit někoho dohromady s Hutkou? Snad zase jen Hladíka, ale ten teď hraje skvěle s Dášou Andrtovou. Hutka nebo Schmitzer jsou takové osobnosti, že by bylo škoda dávat je ještě s někým dohromady. Oba by měli dokázat sál naplnit sami," uvažuje Pitaš. Velkou radost mu dělá, že získal pro vystoupení Jiřího Schmitzra. "Znal jsem ho jen z nahrávek. Moc se mi líbily, ale asi rok trvalo, než se mi s ním podařilo spojit," popisuje Pitaš. Často prý o tom, koho do své hospody pozve, rozhoduje náhoda. Tak tomu bylo například u herců Oldřicha Návrátila a Martiny Hudečkové, kteří teď do Ruchadla pravidelně zajíždějí s představením, v němž vystupují společně se sexuologem Radimem Uzlem. "Jednou se otevřely dveře a dovnitř vpadlo celé divadlo Františka Ringo Čecha. Vracelo se z představení v Polici nad Metují a herci byli z hospody unešeni. Plácli jsme si a do dvou měsíců tu Navrátil s Martinou Hudečkovou hráli," vzpomíná Pitaš.

VYDĚLÁVAT NA KULTUŘE BYCH SE STYDĚL

S pořádáním koncertů začal Pitaš už v osmdesátých letech. Tehdy však byly jeho aktivity trnem v oku komunistické StB a strávil několik let ve vězení. Z minulosti mu však zůstal vřelý vztah k undergroundu. "V tom jsem prakticky vyrůstal a teď se mi to vyplácí. Lidé z undegroundu opravdu něco dokázali. To nejsou žádní feťáci. Protože neumím na nic hrát, řekl jsem si, že budu alespoň organizovat koncerty," říká Pitaš. I když nemůže zcela pominout finanční stránku věci, tvrdí, že by nikdy neuspořádal kulturní akci jen pro výdělek. "Pozvat někoho na kšeft? To jsem nikdy nedělal a neudělám, stejně jako bych nikdy neobsloužil estébáka. Je spousta kapel, u nichž je jistota, že se na nich vydělá, ale já jsem nikdy nic nedělal jen pro peníze. I když se s muzikanty znám a oni by u mě vystoupili za menší honorář než jinde. To by vůči nim ale nebylo fér. Samozřejmě nechci prodělávat, ale také chci, aby dostali pořádně zaplaceno," uvádí hostinský. Proto koncerty rockových kapel, které přece jen potřebují širší zázemí, přesouvá spíš do Šonova u Broumova, kde vlastní chalupu a ve vsi je k dispozici sál pro tři sta lidí. "V Ruchadle už sice vystupovalo Vítkovo kvarteto či Umělá hmota, ale potíž je v tom, že se sem vejde jen určitý počet návštěvníků a já po nich nemůžu chtít přemrštěné vstupné. Nikdy bych neklesl tak hluboko," dušuje se Pitaš. Výjimku z pravidla učiní v jarním programu, kdy se mezi písničkáře vklíní pražští Echt!. S pubrockovou kapelou udržuje hostinský už dlouho přátelské vztahy a její "hospodský sound" bývá také často slyšet z reproduktorů nad výčepním pultem. Stejně jako je Stanislav Pitaš nesmiřitelný k těm, kteří na kultuře chtějí pouze vydělávat, nepustil by do své hospody někoho, o jehož uměleckých kvalitách není přesvědčen. Když však zjistí, že to za to stojí, nechá vystoupit kohokoliv. "Hospoda má jméno a kapely by tady chtěly hrát. Říkám jim, dejte mi kazetu! Rozhodnu se, až si ji poslechnu," tvrdí Pitaš, "hospodský není jen od toho, aby hostům naléval, ale aby je zároveň trochu směroval. Kdyby mi tu hrála nějaká sračka, musel bych se stydět. Hospoda je moje tvář odspodu až nahoru."